Szukaj na stronie

Szukaj na stronie
Zobacz
ulubione

Nowoczesny

Produkty w stylu nowoczesnym znajdą Państwo w galerii Patt Mebel przy ulicy Tytoniowej 8 oraz w salonie PATT Mebel Janki przy Alei Krakowskiej 26 w Warszawie

Galeria PATT Mebel,
Tytoniowa 8, 04-228 Warszawa
tel. 696 021 934, 22 812 67 36

Salon PATT Mebel Janki,
Aleja Krakowska 26, 05-090 Janki k/Warszawy
tel. 668 101 669, 22 720 44 11

Osoby dynamiczne, otwarte na nowości, ceniące w życiu codziennym minimalizm i oszczędną formę zachowującą w dalszym ciągu designerski wygląd, zdecydowanie powinny zatrzymać się na dłużej przy stylu nowoczesnym mebli i zachwycić ciekawymi rozwiązaniami, jakie w meblarstwie gwarantuje im ten kierunek. Użytkownicy, którzy nie boją się eksperymentów, a urządzając przestrzeń chcą cieszyć się wolną ręką nawet kiedy planują wyposażyć dom w najbardziej alternatywne luksusowe rozwiązania, idealnie odnajdą się w stylu nowoczesnym. Zastosowanie się do wyznaczników tego kierunku gwarantuje, że mieszkańcy poczują się we wnętrzu jak w jasnym, luksusowym lofcie pełnym przestrzeni i harmonii.

Architekt Le Corbusier stwierdził, że „dom jest maszyną do mieszkania”. Słowa te idealnie odzwierciedlają nowoczesną fascynację techniką, w której króluje funkcjonalność. Punktem wyjścia tego unikalnego nurtu w sztuce i architekturze są początki XX wieku. Forma, którą aktualnie przybrał ten styl kształtowała się latami i kształtuje nadal. Na początku XXw. designowi zaczęła przyświecać zasada: prosto i funkcjonalnie. Niewymyślne, ale nadal zaskakujące i przyciągające wzrok formy zrewolucjonizowały postrzeganie świata. Obficie dekorowane meble pełne przepychu, bogata ornamentyka ceniona w XIX wieku zaczęły ustępować przestronnym, praktycznym wnętrzom pozbawionym zbędnych dekoracji, kolorowych tkanin i nadmiernych zdobień. Wierność uniwersalności i praktyczności sprawia, że styl nowoczesny pomimo upływu lat jest tak samo modny i ceniony, jak na początku swojego rozwoju. W tym miejscu nadmienić należy, że styl nowoczesny nie jest tym samym, co styl współczesny, choć dwa te pojęcia często stosowane są wymiennie. Styl współczesny reprezentuje to, co jest aktualnie modne i popularne wśród użytkowników. Jest pojęciem bardzo płynnym, dlatego nie zawsze gwarantuje wierne odzwierciedlenie stylu nowoczesnego.

Podstawowym założeniem stylu nowoczesnego jest nadanie pomieszczeniom jak największej ilości „czystej” przestrzeni wolnej od zbędnych elementów. Żeby to osiągnąć, nawet w meblarstwie nie wykorzystuje się szerokiej gamy intensywnych kolorów i pozostaje się wiernym klasycznym odcieniom bieli, szarości i czerni gwarantującym minimalistyczne i harmonijne, a także optycznie powiększone wnętrza. Odważniejsi użytkownicy mogą zdecydować się jednak na przełamanie klasycznych barw akcentami w kolorach podstawowych: żółtym, niebieskim bądź czerwonym. Pomimo panującej w nowoczesności dyscyplinie i wierności swoim podstawowym założeniom, nowoczesność nie boi się czerpać inspiracji z innych konwencji i nurtów.

Nowoczesność, dążąc do perfekcyjnych w każdym detalu rozwiązań, tworząc meble również dobiera materiały wykończeniowe najwyższej jakości, które stworzą z przestrzenią stonowaną, klarowną całość. Surowce wykorzystywane do produkcji mebli nowoczesnych to ogromny świat inspiracji. Projektanci duży nacisk kładą na to, by nowoczesna estetyka szła w parze w wysoką jakością, funkcjonalnością i wytrzymałością, dlatego często wykorzystują drewno w swoim najprostszym wydaniu – pozbawione dekoracji i rzeźbień. Jedyną ozdobą mebla może być pokrycie go lakierem lub fornirem w neutralnych kolorach. Co ciekawe, często używane są materiały kojarzone z klasyką, takie jak marmur, skóra czy granit.

Oznaką nowoczesności w branży meblarskiej jest również wykorzystywanie w produkcji mebli dużej ilości szkła, metalu, stali nierdzewnej, chromu czy tworzyw sztucznych. Miłośnicy tapicerowanych mebli również odnajdą się w nowoczesności – tapicerowane nowoczesne meble wypoczynkowe, w odróżnieniu od klasycznych, charakteryzują się jednolitą kolorystyką pozbawioną nadmiernych zdobień i pikowań.

Pomysłowe i niebanalne zestawienia mebli wyprodukowanych z tworzyw sztucznych, betonu, drewna, szkła czy metalu mają wysokie walory dekoracyjne, więc można stworzyć z nich meble będące dekoracją samą w sobie. Duże stoły i stoliki kawowe ozdobione nogami ze stali, wygodne krzesła z laminowanego drewna, duże sofy i skórzane fotele z chromowanymi ramami to tylko nieliczne przykłady codziennych przedmiotów nadających pomieszczeniom nowoczesnego charakteru. Prostota zawarta w ich kształtach urzeka czystością swojej formy i oddziałuję na wyobraźnię użytkowników. Nowoczesne meble to kwintesencja funkcjonalności – współtworzą przestrzeń urządzoną w optymalny sposób.

Dekoracje nowoczesnych wnętrz są bardzo istotne, jednak stonowane w formie i nadal oszczędne, dlatego sprowadzają się jedynie do drobnych akcentów, które oprócz doznań estetycznych, znajdą swoje wykorzystanie wśród użytkowników. Mocny akcent dekoracyjny kładziony jest więc na oświetlenie, które w stylu nowoczesnym niekiedy stwarza wrażenie uczestnictwa w swoistym teatrze światła i cienia gwarantując przy tym klimat idealny do pracy lub relaksu. Oświetlenie traktowane jest jako sposób dekoracji wnętrza i tworzenia przestrzeni. W zależności, czy domownicy zdecydują się na ochłodzone czy ciepłe wnętrza, wykorzystywane są światła LED-owe, halogeny bądź reflektory. Efektowne lampy i niebanalne żyrandole również potrafią zwrócić na siebie uwagę tworząc dekorację nawet w ciągu dnia, kiedy oświetlenie nie jest potrzebne.

Elementem pogłębiającym wrażenie jasnej przestrzeni jest zastosowanie dużych okien i powierzchni lustrzanych na meblach i drzwiach.

Urządzając nowoczesne wnętrza należy kierować się zasadą – mniej znaczy więcej. Styl nowoczesny stroni od misternego dekoru i nadmiaru akcesoriów, dlatego ogranicza się ilość stawianych na półkach i szafkach dodatków, sztukaterii i ciężkich, pełnych ornamentów zasłon w oknach. Górę nad nimi bierze geometria – we wnętrzach prym wiodą linie proste i nieskomplikowane wielokąty i koła. Rolę dekoracyjną przejmują wysokiej jakości meble, np. ekskluzywny stolik czy modna komoda lub ich pojedyncze elementy. Wyrazistym dodatkiem dekoracyjnym może być również wyróżniający się wyjątkowy mebel, szklany stolik lub dywan zachwycający kolorem i fakturą. Ekstrawaganckie krzesła ustawione w salonie przy głównym stole bardzo często stanowią akcent dopełniający nowoczesne wnętrza.

Zawarty w nich szyk w zupełności wystarcza, żeby zachwycić użytkowników i nie wymaga ozdoby w postaci szkatułek, pudełeczek, ramek, świeczników, obrazów, figurek i innych drobiazgów, które można byłoby ustawić na meblach.

Styl nowoczesny bardzo duży nacisk kładzie na detale i idealne wykończenia zapewniające najwyższą jakość funkcjonalnego mebla. Jest kwintesencją prostoty w połączeniu z elegancją. Cytując designera Charlesa Eamesa: „Szczegół nie jest tylko szczegółem. To część składowa każdego projektu”. Projektują nowoczesną przestrzeń należy wziąć pod uwagę każdy szczegół tworzący praktyczne wnętrze, które będzie dostosowane do indywidualnych wymagań użytkowników.