Szukaj na stronie

Szukaj na stronie
Zobacz
ulubione

Art Deco

Produkty w stylu Art Deco znajdą Państwo w galerii PATT Mebel przy ulicy Tytoniowej 8 w Warszawie

Galeria PATT Mebel, Tytoniowa 8, 04-228 Warszawa
tel. 696 021 934, 22 812 67 36

Osoby ceniące sobie oryginalność, urzekający minimalizm i funkcjonalność scalone z wyszukanym wzornictwem i dobrym smakiem, z pewnością docenią zachwycający nieoczywistymi rozwiązaniami styl „Art Deco” (z języka francuskiego dosłownie sztuka i dekorowanie), łączący w sobie wszystkie wyżej wymienione cechy i będący synonimem luksusu, szykowności i dobrego smaku.

Wspomniany kierunek w sztuce, z rozmachem wkroczył w codzienne życie człowieka w latach 20. i 30. XX wieku i nadał swój ton nie tylko malarstwu – prym wiódł również w świecie architektury, mody, ceramiki, biżuterii, a także wzornictwa przemysłowego oraz dekoracji wnętrz. Odebrany został jako kontra do dominującej wcześniej sztuki secesyjnej, charakteryzującej się m.in. brakiem dyscypliny przestrzennej, przypadkowością i nadmiernym zdobieniem przedmiotów. Mimo, że od jego początków minęło niemal 100 lat, do dziś uznawany jest za ponadczasowy oraz niezwykle efektowny i wytworny styl w historii sztuki współczesnej, który przeznaczony jest dla elitarnych grup społecznych.

Art Deco nie bez przyczyny określany jest przez wielu jako „klasyczna nowoczesność” – prekursorzy tworzący przedmioty lub projektujący wnętrza we wspomnianym stylu, jak prawdziwi artyści dbali o każdy, nawet najmniejszy szczegół – od klamki w oknie po zamek w drzwiach. W swojej pracy nawiązywali do awangardowych nurtów takich jak kubizm, konstruktywizm czy fowizm. Równie często wracali też do tradycji- inspiracje czerpali ze Starożytnego Egiptu, kultury Dalekiego Wschodu i europejskich obyczajów. To właśnie w połączeniu tradycji z nowoczesnością tkwi cała wyjątkowość tego kierunku – dzięki temu staje się swoistym wehikułem czasu, ukazującym zamiłowanie do tradycji w nowoczesnym wydaniu.

Podstawą do stworzenia dzieła w stylu Art Deco była geometria i funkcjonalność. Przedmioty w stylu Art Deco dzięki swoim symetrycznym, opływowym kształtom i jednolitej kolorystyce są niezwykle efektowne i wyraziste, zachowując przy tym ład i harmonię. Zawsze tworzono je jako indywidualne prace, dlatego bliżej im jest do spektakularnych dzieł sztuki, gdzie styl łączył się z funkcją i których ceny na aukcjach sięgają oszałamiających kwot niż masowo produkowanych przedmiotów codziennego użytku.

Propagatorzy tego kierunku dużą wagę przywiązywali też do materiałów wykorzystywanych do produkcji swoich dzieł. Kluczową zasadą stworzenia perfekcyjnego wyrobu było posługiwanie się luksusowymi naturalnymi surowcami najlepszej jakości (np. skóra naturalna, marmur, kość słoniowa, egzotyczne drewno).

Art Deco w meblarstwie również bazuje na geometrii, precyzji i doskonałej jakości, ale przede wszystkim funkcjonalności. Proponuje wiele pomysłowych rozwiązań idealnie komponujących ze sobą nowoczesność oraz niesamowitą elegancję.

Meble Art Deco, choć bardzo symetryczne, w znacznym stopniu odbiegają od minimalizmu – najczęściej wykańczane są politurą, nierzadko są też bogato zdobione przez pikowania, pozłacanie, tapicerowanie, intarsjowanie lub inkrustacjowanie przy pomocy modnych i niesamowicie efektownych surowców, np. masy perłowej, mosiądzu czy miedzi).

Uroku nadają im też welury, finezyjnie wyokrąglone lub graniaste wykończenia i gięte nogi.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że meble większych rozmiarów, zamiast na klasycznych nóżkach, podpierały się na cokołach.

Wnętrza w stylu Art Deco idealnie dopełniają odpowiednie akcesoria. Szczególną rolę w pomieszczeniach Art Deco odgrywają antyki, które świadczą o słabości do tradycji i dóbr kultury, nadają pomieszczeniom spektakularnego wyglądu podnosząc ich prestiż.

W aranżacjach ważne są też strojne, okazałe żyrandole przepełnione kryształami lub powierzchniami lustrzanymi.

Decydując się na urządzenie pomieszczenia w stylu Art Deco można poczuć się jak prawdziwy koneser sztuki, który przywiązuje uwagę do najmniejszego detalu, wprawiającego w zachwyt każdego mieszkańca, ale nie rezygnując przy tym z funkcjonalności mebli i całej przestrzeni.