Szukaj na stronie

Szukaj na stronie
Zobacz
ulubione

Klasyczny

Produkty w stylu klasycznym znajdą Państwo w galerii PATT Mebel przy ulicy Tytoniowej 8 w Warszawie

Galeria PATT Mebel, Tytoniowa 8, 04-228 Warszawa
tel. 696 021 934, 22 812 67 36

Tradycja stylu klasycznego jest bardzo bogata. Za jego kolebkę w Europie uważana jest Francja, choć w szybkim czasie popularność zyskał na całym kontynencie. W różnych krajach kierunek ten przejawiał się jednak w nieco inny sposób – Francja stawiała na połysk, Anglia z kolei preferowała surowość i dyscyplinę.

Mimo występujących różnic wszystkie odmiany stylu łączą te same założenia i reguły obowiązujące w sztuce Starożytnej Grecji i Rzymu. Styl klasyczny wbrew pozorom nie odnosi się tylko do czasów starożytnych – można znaleźć w nim rozwiązania zaczerpnięte zarówno ze starożytności, jak i szlacheckich standardów urządzania wnętrz i innych równie inspirujących etapów dziejów. Bardzo ważne było utrzymanie przy tym prostoty i zachowanie umiaru w zdobieniach.

Styl klasyczny w perfekcyjny sposób łączy w sobie wszystko co najlepsze z poprzednich epok i spaja to w harmonijną aranżację pełną ładu, spokoju, porządku i niesamowitej klasy. Urządzając wnętrze w stylu klasycznym mamy pewność, że każdy domownik czy gość, niezależnie od upodobań estetycznych, będzie czuł się w nim komfortowo i doceni jego design. Należy on bowiem do luksusowych stylów, które nie przytłaczają użytkownika i dzięki swojej elegancji pozwalają poczuć pełną swobodę w otoczeniu czarujących, lecz subtelnych mebli.

Styl klasyczny przez wielu uważany jest za kierunek zamknięty w sztywnych ramach i nie tolerujący zmian – nic bardziej mylnego. Klasyka bardzo chętnie przyjmuje i łączy w sobie modernistyczne elementy, dzięki którym klasyczne wnętrza nabierają unikalnego i zachwycającego charakteru. Klasyka nie oznacza też urządzania przestrzeni przypominających królewskie pałace czy muzeum, a samo nawiązanie do tradycji nie sprawia, że styl jest nudny. Inspiracje zaczerpnięte z wielu epok gwarantują zachowanie urzekającej symetrii, równowagi i umiaru, a dzięki przyciągającym wzrok dodatkom (np. w złotym odcieniu) klasyczne wnętrza zyskują swój unikatowy i wiecznie modny wygląd.

Pomieszczenia urządzone w stylu klasycznym charakteryzują się harmonijnym ustawieniem mebli, dzięki czemu zachowany zostaje ład i porządek gwarantujący ponadczasową klasę. To właśnie ta prostota stylu klasycznego połączona z minimalizmem i dodatkami z wysokiej półki są świadectwem dobrego gustu, wyrafinowania i zamiłowania do luksusu właścicieli.

Głównym założeniem stylu klasycznego jest zachowanie dobrego stylu oraz stosowanie sprawdzonych rozwiązań, dlatego klasyczne meble nie epatują wyrazistymi kolorami. Barwy charakterystyczne dla tego stylu to ponadczasowe, stonowane odcienie bieli, beżu, szarości i brązu.

Meble tworzone w stylu klasycznym często przypominają wyposażenia królewskich sal. W tym stwierdzeniu bardzo ważne jest słowo „przypominają”, gdyż klasyczne meble zachowują w sobie królewską elegancję, ale nie epatują przepychem tak charakterystycznym królewskim komnatom. Klasyczne meble są bardzo stonowane. Często zachowują kolor surowca, z którego są wyprodukowane, np. pięknego ciemnego drewna (najlepiej dębowego lub hebanowego).

Niesamowite wrażenie na użytkownikach robią klasyczne meble wykonane z efektownego drewna czeczotowego, czyli wysoce cenionego w branży meblarskiej kosztownego surowca najwyższej klasy. Ekskluzywne i duże szafy, podobnie jak zjawiskowe klasyczne komody, zachowane są w stonowanych barwach, a jedyną ich ozdobę stanowi pozłacana lub lakierowana gałka.

Klasyczne luksusowe fotele, duże sofy i niebanalne szezlongi czy wygodne krzesła są tapicerowane przy wykorzystaniu najwyższej klasy materiałów (np. skóra naturalna). Charakterystycznym meblem wykonanym w stylu klasycznym jest niezwykle wygodne, duże łóżko z miękkim wezgłowiem, które zapewnia użytkownikom poczucie komfortu i luksusu dodając przy tym sypialni szyku i klasy.

Dużą popularnością w stylu klasycznym cieszą się też wyjątkowe klasyczne toaletki z dużym lustrem oraz przepiękne przeszklone witryny.

Do produkcji mebli w stylu klasycznym wykorzystuje się surowce reprezentujące solidną, najwyższą jakość, w skład których wchodzą m. in. skóra naturalna, kamień i drewno. Klasyczne wyposażenie wnętrz nie stroni od geometrii – meble najczęściej mają prostokątne kształty i przyozdobione są krzywoliniowymi nogami lub innymi delikatnymi elementami. Nie można jednak określić jednego stylu mebli klasycznych, ponieważ występuje on pod wieloma postaciami gwarantując satysfakcję każdemu klientowi – od koneserów delikatnych, wdzięcznych mebli o lekkim klimacie prowansalskim, po zwolenników masywnych modeli rodem z francuskiego Wersalu.

Klasyczne wnętrza nie istnieją bez ponadczasowych dodatków stanowiących nieodłączny element wyposażenia przestrzeni, który odmienia pokój nie dominując go. Przy urządzaniu wnętrz bardzo ważną rolę stanowią eleganckie tekstylia, które w przeciwieństwie do mebli mogą przyciągać bardziej intensywnym kolorem. Perskie dywany lub dywaniki, ekskluzywne świeczniki, urzekające wazony czy zasłony w wyrazistym korze w doskonały sposób uzupełniają jasne wnętrza. Ważne jednak, żeby przy planowaniu dodatków nie popaść w przesadę i zachować klasyczny minimalizm i umiar. W klasycznych wnętrzach idealnie sprawdzają się drogocenne antyki.

Niezwykle ważne w klasycznych wnętrzach jest oświetlenie, a przede wszystkim żyrandole (np. kryształowe) i lampy, które nie tylko nadają blasku pomieszczeniom, ale stanowią bardzo ważny element dekoracyjny, budujący przestrzeń pełną klasycznego blasku i elegancji.

Ponadczasowe wnętrza reprezentujące styl klasyczny to bez wątpienia perfekcyjne rozwiązanie dla osób, których nie interesuje szybko przemijająca moda i trendy na jeden sezon. Dopasowane do siebie kolory i nieprzypadkowe, bardzo przemyślane zestawienie mebli sprawiają, że wnętrze przez długi czas nie znudzi się użytkownikom. Elegancja, ponadczasowość, dobry smak i wygoda – wszystkie te cechy połączone ze sobą w jednym stylu sprawiają, że klasyka nigdy nie wychodzi z mody i sprawdza się w każdym pomieszczeniu.